Artykuł
There're no translation for this article.

Zazwyczaj ludzie przeceniają to,
co mogą zrobić w ciągu roku,
a nie doceniają tego,
co mogą osiągnąć w ciągu dziesięciu lat

Jim Rohn

Tak, Szanowni Państwo, aż trudno uwierzyć, ale to już dziesiąte Operowe Forum Młodych. Dekada różnorodnych przedsięwzięć daje przyczynek do dokonania szeregu podsumowań i podjęcia refleksji. Każdego roku w przygotowania do kolejnej edycji Festiwalu zaangażowanych było wiele osób. Dążyliśmy do tego, aby każda jego odsłona była niepowtarzalna, oryginalna, jedyna w swoim rodzaju. Kierując się maksymami wielkich ludzi, jak chociażby Ludwiga van Beethovena, staraliśmy się stworzyć dzieło zaspokajające z jednej strony nasze ambicje i wizję Festiwalu, z drugiej zaś oczekiwania wytrawnego odbiorcy. Była to jednak koncepcja na dany rok, tworzona w związku z konkretnym zapotrzebowaniem. Tak jak wyraził to Jim Rohn, mistrz oceny i motywacji – jednorazowy sukces jest niezwykle istotny, ale najważniejsze, najcenniejsze jest podtrzymywanie swoistej ciągłości, powtarzalności, szczególnie, gdy chodzi o cykliczne wydarzenia artystyczne.

W moim przekonaniu dziesiąty jubileusz świadczy o tym, że w twórcach tego przedsięwzięcia wciąż jest niegasnąca wola organizowania Operowego Forum Młodych, a z Państwa strony – co jest najważniejszym wyznacznikiem sukcesu i aprobaty – permanentna chęć uczestniczenia w nim.

Zapraszam zatem na 10 spotkanie i proponuję Państwu spektakle i wieczory w towarzystwie młodych wykonawców. Jak zwykle Festiwal rozpoczną studenci z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którzy w tym roku zaprezentują się w prapremierze dramatu muzycznego, napisanego przez studenta Wydziału Teorii i Kompozycji Pawła Grajnerta Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen oraz w operetce R. Heubergera Bal w operze. Następnie wystąpią studenci z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie (Słowacja) oraz młodzi wykonawcy z Gdańska i Poznania. Jak co roku zapraszam także na wieczór operowy w wykonaniu studentów z Polski i Niemiec oraz na Międzynarodową Sesję Naukową.

 

Małgorzata Grela                         

Dyrektor Międzynarodowego Operowego Forum Młodych